Nemoci

Králičí mor je smrtelné virové onemocnění postihující králíky, proti němuž se lze účinně chránit vakcinací. K nakažení dochází přímým kontaktem s nakaženým jedincem nebo bodnutím komárem nebo jiným bodavým hmyzem. Po krátké inkubační době má nemoc rychlý průběh a králík umírá v křečích s příznaky dušení

 

Kokcidie jaterní, jednobuněčný parazit, žije a rozmnožuje se ve střevní sliznici nebo ve žlučovodech králíků.

Jak se pozná napadený králík?

  • silně vyhubne
  • hřbet na omak připomíná pilu
  • později se projeví příznaky onemocnění trávicího ústrojí, hlavně zdutí, průjmy, někdy i zácpa
  • typickým projevem je i skřípání zubů

Ve fázi trávicích problémů a skřípání zubů je již organismus králíka zaplaven velkým množstvím cizopasníků kokcidie, kteří navíc často podnítí ještě bakteriální infekci Escherichia coli, kdy dochází k těžké sepsi organismu. V této fázi nemoci již není pomoci a králíci hynou. Nejúčinnějším způsobem ochrany před ztrátami v chovech je prevence!

 

Myxomatóza je onemocnění, které způsobuje virus přenášený bodavým hmyzem. V minulosti vyvolával těžké ztráty v chovech. Nemoc se projevuje skleslostí, podkožními otoky, otoky hlavy a změnami na spojivce.

  • V průběhu infekce se nakazí všechny kusy, takže při podezření na myxomatózu je třeba napadené králíky odstranit.
  • Při infekci se mohou nakazit i králíci, u kterých se onemocnění nijak neprojeví a kteří přímým stykem onemocnění nepřenesou, ale jejich krev velmi dlouhou dobu obsahuje virus myxomatózy. Pokud by na nich bodavý hmyz krev sál, přenese bodnutím infekci na ostatní zdravé králíky.

Dnes máme naštěstí možnost získat od veterináře ochranné očkovací látky proti myxomatóze.

 

Pasterelóza je nebezpečným infekčním onemocněním vyvolaným bacilem Pasteurella mutocida, který je přenosný na všechny druhy zvířat. Onemocnění se projevuje především těžkou rýmou, chrčením až zápalem plic, oslabí organismus a stejně jako u kokcidiózy obvykle nastává sepse všech důležitých orgánů a náhlý hromadný úhyn.

Před tímto onemocněním ochráníme králíky podáváním Sulfadimidinu.

 

Plynatost zažívacího ústrojí může mít u králíků vážné následky.

Projevy: vzedmutí břicha, skleslost, nechutenství, průjem

Nejčastější příčiny:

  • špatná kombinace krmiv
  • zapařená nebo mokrá tráva
  • krmení ošetřené chemickými prostředky

Nadmutí králíka ovšem může být i předzvěstí začínajícího parazitárního onemocnění nebo onemocnění infekčního s mnohem závažnějšími důsledky.